reklama

Na zdravie!

Keď sa povie „na zdravie!“, čo si predstavíte? Ja si predstavím zelený nápoj. Žiadne vychladené pivo, pohár vína, šampanského, ani poldeci. Veď keď už na zdravie, tak naozaj! Týmto článkom sa chcem s vami o tento zázračný, zelený elixír prírody podeliť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Prečo je zelený nápoj zdravý?

Jednak sú v ňom obsiahnuté liečivé vlastnosti použitých bylín, ale hlavne, obsahuje chlorofyl-zelené farbivo. Chlorofyl zohráva dôležitú úlohu pri fotosyntéze, ktorá je nevyhnutnou podmienkou života na Zemi. Jej výsledkom je vznik organických látok a kyslíka procesom viazania slnečnej energie a jej premeny na chemickú energiu. Fotosyntézou sa zároveň udržiava relatívne stály pomer kyslíka a oxidu uhličitého v ovzduší.

Zelený chlorofyl v nápoji pomáha krvotvorbe. Je zaujímavé, že chlorofyl má podobnú chemickú štruktúru ako hemoglobín – krvné farbivo človeka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chlorofyl zlepšuje krvný obraz, urýchľuje hojenie rán, popálenín, bráni zápalom, infekciám, má silné dezinfekčné účinky a pôsobí hojivo. Výrazne zlepšuje prenos kyslíka a tím zvyšuje výkon orgánov a bráni vzniku infekcií. (Zdroj: Zdravi-az.cz)

Zelené listy sú okrem toho „zásobárňou“ slnečného svetla, bez ktorého náš život na Zemi nie je možný.

Tento nápoj nás zásobuje množstvom vitamínov, minerálov, stopových prvkov, antioxidantov, bioflavonoidov, enzýmov.

Je výborným štartom do nového dňa miesto rannej kávičky a ranného kakaa:-)

Narozdiel od nich totiž svojou zásaditou reakciou pozitívne ovplyvňuje pH organizmu. Má čistiace schopnosti a podporuje prirodzenú obranyschopnosť tela.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo to teda aspoň neskúsiť?

Možno ste sa už stretli s rôznymi komerčnými variantami zelených nápojov, hovoriacich o neuveriteľných liečivých vlastnostiach, avšak stáli aj neuveriteľné peniaze. Neklesajte na duchu, riešenie je na dosah.

Zelené nápoje si môžete pripraviť sami doma. Potrebujete k tomu iba mixér a zmes zelených bylín, ktoré sú vonku dostupné úplne zdarma. Samozrejme, že sa snažíme zbierať na čistých miestach. Je možné použiť temer všetky druhy jedlých bylín.

Pozor, zbierajte iba to, čo stopercentne poznáte.

My najčastejšie zbierame tieto bylinky – mladá žihľava, púpava, skorocel, rebríček, nátržník, lucerna, ďatelina. Bylinky môžete rôzne kombinovať podľa chuti. Je však dobré ich po určitej dobe striedať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako na to

Po nazbieraní čerstvých bylín ich dobre umyjeme pod tečúcou vodou alebo naplníme väčšiu misu s vodou a párkrát prepláchneme.

Ideálne je mať byliny čo najčerstvejšie, dajú sa však v chladničke skladovať aj pár dní.

Umyté bylinky vložíme do mixéra a dolejeme vodu 0,5 až 1,5l. Ak máte kvalitný, vysokootáčkový mixér, nie je potrebné nápoj po rozmixovaní precediť, môžete rovno piť. Pri mixovaní však vznikne pena, ktorú je dobre vyhodiť. Stačí, keď necháte po domixovaní nápoj chvíľu postáť a pena sa pekne oddelí. Nápoj sa bude dať vyliať do druhej nádoby tak, že pena ostane v mixéri.

Obrázok blogu


Pokiaľ však máte slabší mixér, budete musieť byť pri mixovaní trochu trpezlivejší. Po domixovaní prelejte nápoj do fľaše a dajte do chladničky na hodinu vylúhovať a až potom preceďte. Ak nemáte čas, preceďte hneď. „Odpad“, ktorý ostane, je dobré využiť a nájsť si spôsob na jeho skonzumovanie :-)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako by sa dalo očakávať, chuť bude neobvyklá a nemusí byť práve príjemná. Každá bylinka má inú chuť – niečo je viac horké, niečo sladšie, niečo neutrálne. Preto je dobre si do nápoja aspoň spočiatku pridať nejaké ovocie. Dostanete tak do seba v jednom ešte viac výživných látok a na určitú dobu vás aj zasýti. Môžete vyskúšať rôzne kombinácie, odporúčam však začať so sladkým ovocím ako je banán, datle. Spočiatku sme fičali hlavne na sladkej kombinácii mango-banán-žihľava.

Obrázok blogu


Príprava s ovocím je podobná. Pri dobrom mixéri mixujete všetko naraz-ovocie aj bylinky. Pri slabom mixéri najskôr bylinky a ovocie domixujeme po precedení.

Množstvo byliniek zvoľte podľa toho, aký silný nápoj chcete mať. Môžete začať menšou hrsťou a postupne môžete množstvo zvyšovať. Čo sa týka pomeru ovocie-bylinky – je to individuálne, ale na začiatok je dobré začať s väčším podielom ovocia, aby ste si na chuť nápoja zvykli. Možno nakoniec prídete do štádia, že vám najviac bude chutiť čistý nápoj bez ovocia :-)

Okrem divo rastúcich bylín je možné použiť aj bežne dostupné zelené listy šalátov, špenát, listy cvikly a podobne. Vyberajte čo najzelenšie listy. Čím tmavší list, tým viac chlorofylu. Na osvieženie v týchto tropických horúčavach si môžete urobiť napríklad mojito z čerstvej mäty. Mäty stačí len trochu, je veľmi silná - recept tu.


Obrázok blogu


Na zdravie!

Doprajte si miesto kávy

ranné smoothie-

nech ste zdraví!


Tie zelené elixíry,

skrývajú dnu štyri sily.


ZDRAVIE, RADOSŤ, ŽIVOT, MIER,

nech má život správny smer.

Eva Oriňáková

Eva Oriňáková

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

2v1: Dieťa (S)tvoriteľa a tvorca Zoznam autorových rubrík:  Živá stravaReceptySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu