reklama

Život dáva, živá strava

Pod pojmom živá strava rozumieme stravu neznehodnotenú tepelnou úpravou. Často sa používa aj označenie vitariánska strava alebo surová strava (z anlg. raw food). Ide o stravu, ktorá si uchováva všetky potrebné živiny, enzýmy, vitamíny a minerály v prirodzenej celistvej forme. V takej, ktorá je najlepšie uspôsobená na tráviaci systém človeka. A hoc je už v dnešnej dobe veľmi ťažké dosiahnuť prapôvodnú prirodzenosť človeka, čoby obyvateľa rajskej záhrady, určite má význam sa jej aspoň čo najlepšie priblížiť. Pri živej strave konzumujeme v podstate tie isté potraviny, ako pri tepelne spracovanej potrave, s tým rozdielom, že sú v surovom stave. Zahŕňa ovocie, zeleninu, semená, obilniny, strukoviny, divo rastúce trávy a byliny, orechy, poprípade aj tepelne nespracované mliečne produkty. Vylučuje chemicky upravované a priemyselne spracované potraviny a umelé prísady.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

V súčasnosti existuje mnoho alternatívnych spôsobov stravovania ako reakcia na nezdravý konvenčný tanier. Každý z nich má určite svoje opodstatnenie a je dobré, že si každý z nás môže nájsť to, čo mu najviac vyhovuje. Prečo sa však obrátiť práve na živú stravu? Dovoľte, aby som vás s jej prednosťami oboznámila.

Zdravie

„Nech tvoja strava je tvojím liekom a tvoj liek tvojou stravou" Hippokrates

Väčšinou sa ľudia uchýlia k zmene stravovacích návykov až vtedy, keď ich k tomu dotlačia zdravotné problémy. Strava má na naše zdravie podstatný vplyv a je len na nás, či bude pre nás liekom alebo jedom. Drvivá väčšina chorôb má pôvod práve v zlom stravovaní, aj keď faktorov je samozrejme viacero. Naša strava je však s postupujúcim časom čoraz horšia, vlastné telo doslova devastujeme potravou, ktorá sa prirodzenosti vzdialila v nedohľadne. Niet sa preto čo čudovať, že populácia čoraz viac trpí civilizačnými chorobami ako rakovina, cukrovka, nadváha, kardiovaskulárne choroby, alergie, zvýšený cholesterol... A riešenie máme pritom na dosah ruky. Stačí, ak prestaneme nášmu telu dávať potravu, ktorá ide proti nám, ktorá bráni imunitnému systému vykonávať svoju prácu a namiesto toho mu vyšleme pomocníkov v podobe prirodzenej zdravej potravy. Potravy bohatej na všetko, čo k životu potrebujeme. Zaručene vás tak všetky choroby opustia a obídu a svojmu lekárovi môžete oznámiť, že má o pacienta menej. Živá strava je ten najlepší a najlacnejší všeliek, aký telu môžete dopriať. Máloktorý lekár vám však toto „tajomstvo" vyzradí. Potom by už totiž nebolo koho liečiť. Uvedomme si, že máme zdravie vo svojich rukách. Nie sme bezmocnými obeťami, ktoré musia prijať chorobu ako súčasť svojho života. Sme schopní zmeniť to. Nebojme sa opustiť staré zvyky, ktoré nám bránia vidieť nové horizonty života. Vezmime opraty života do vlastných rúk. Môžeme žiť zdravý a šťastný život.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prirodzenosť, súcit, úcta k životu

Živá strava nás vracia k prirodzenosti. Ukazuje nám, kto sme a odkiaľ sme prišli. Je v nej čistota, krása, sila. Je v nej život. Naše telo je súčasťou prírody, sme deťmi Zeme. Náš spôsob života však zapríčinil, že sme sa od svojej prirodzenosti vzdialili. Vždy sa však môžeme vrátiť späť. A živá strava nám k tomu veľmi môže pomôcť. Na živej strave si človek akosi viac začne uvedomovať, že je súčasťou prírody, celku. Začne si viac vážiť svet okolo seba, začne s ním viac súcitiť a milovať ho. Význam prirodzeného stravovania je oveľa hlbší, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. V človeku sa úplne prirodzene objaví skutočná úcta k životu. A to ako k vlastnému, tak aj ku všetkým ostatným formám života. Začnete naozaj milovať sami seba a svoje telo. Nebudete ho viac bezohľadne ničiť. Prechodom na prirodzenú stravu nebudete podporovať deštruktívne konanie voči Zemi a všetkým živým tvorom. Tento stav nastane úplne prirodzene a logicky vy sa tak stanete ozajstnými ekológmi bez toho, aby ste sa o to nejako snažili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nenáročnosť, šetrenie zdrojov

Živá strava je veľmi jednoduchá na prípravu. Nemusíte tráviť hodiny varením v kuchyni, prípravou nestrávite viac ako pol hodiny - a pokiaľ ste nenároční, postačí vám aj minúta. Stačí si (z)obrať a jesť! Ušetrí ako váš čas, tak aj energiu. Na jej prípravu nepotrebujete žiaden plyn a pokiaľ nepoužívate elektrický mlynček a mixér, zaobídete sa aj bez elektriny. Pri umývaní stačí riady často iba opláchnuť bez použitia akéhokoľvek čistiaceho prostriedku. Produkcia odpadov sa obmedzí takmer výlučne na organické A v konečnom dôsledku, ušetríme aj peniaze. Ak kúpime kilogram mäsa, zaplatíme zaň približne tri až desať eur. Za kilogram šošovice však dáme sotva jedno euro a pokryje potrebu viacerých jednotlivcov ako kilogram mäsa. V širšom zmysle je ekonomický dopad takéhoto stravovania alarmujúco výhodnejší. Nedošlo by k takému plytvaniu zdrojov a energie. Ušetril by životné prostredie od produkcie škodlivín priemyselnej výroby a vyriešil by aj problematiku svetového hladu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Jeden kilogram obilia má väčšiu výživovú hodnotu ako desať kilogramov mäsa. K produkcii jedného kilogramu mäsa je priemerne potrebných sedem kilogramov obilia. Surovou zeleninou a surovou potravou rastlinného pôvodu ide vôbec uživiť päťkrát viac obyvateľov, než rovnakým množstvom potravín tepelne spracovaných." (Přirozená strava - Ernst Günter)

Samozrejme, aj táto strava môže byť finančne náročná, ak siahnete po exotickom ovocí a predražených dovážaných produktoch. Je to len na vás. Ak zvolíte prirodzenosť a budete jesť to, čo vám práve ponúka príroda vo vašom prostredí, vaše peňaženky budú ušetrené.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Tak čo, skúsite to?

Eva Oriňáková

Eva Oriňáková

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

2v1: Dieťa (S)tvoriteľa a tvorca Zoznam autorových rubrík:  Živá stravaReceptySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu